Imago Terapi

Imago, psikoloji kavramı olarak (psikanalizde kullanılır) belli bir kişiye ait bilinçsiz olarak geliştirilen, bilinçsiz kalan ve belli özelliklerle donatılan bir içsel tablodur. Kişinin çocukluk çağında sevip bağlandığı bir kimse (çok kere anne veya baba)’nin daha sonra da hafızasında örnek bir tip olarak yaşayan hayali olarak da tanımlanır ve İki önemli türü vardır:

Erken çocukluk döneminde anneye karşı oluşturulan tablo ve erken çocukluk döneminde babaya karşı oluşturulan tablodur.
Bu tablolar özellikle nevrozlular tarafından dışa yansıtılarak başka kişilere mal edilir, dolayısıyla bireyin çevreyle ilişkisinde önemli rol oynarlar.

Terapi tekniği olarak ise Imago, 1980’lerden kalma bir psikoloji tekniğidir. Imago tekniği, dünyada binlerce çifti olumlu olarak etkilemiş, ilişki ve çift terapisinin son derece etkili bir şeklidir. Çiftlerin birbirlerine duygularını yansıttığı, bir çeşit çift terapisi..

Bir kişi kendini ifade etmeye başlıyor ve diğeri de cevaplıyor. Örneğin;
-‘Dün akşam yaptığın şeyden dolayı sana kızgınım.’
-‘Dün akşamki davranışımdan dolayı bana kızgın olduğunu duydum.’
bu aşamadan sonra (kişi karşı tarafın dediğini ya doğruluyor ya da eksik bıraktığını düşünürse düzeltiyor.

Bu bir süre yapılıyor ve daha sonra dinleyen kişi duyduklarını özetliyor ve bu aslında bir anlamda ‘yansıtma’nın çift terapisinde etkili bir şekilde kullanılmasını içeriyor. Kesinlikle soru sormak, analiz etmek, yorumlamak ve de yargılamak yoktur. In treatment dizisinden örnek verecek olursak:

Kate: Gina ile olan bu seanslar boyunca, kendim ve senin hakkında birçok şey öğrendim.1512401_10203911148071737_1774588377765268482_n
Paul: Gina ile görüşmeye başladığımızdan beri, kendin hakkında birçok şeyin farkına vardığını söylediğini duyuyorum.
Kate: ve ‘senin hakkında’
Paul: evet ve benim hakkımda.
Kate: Evet aslında içimden buraya gelmeyi hiç istemiyordum; ama farkettim ki ne gerekiyorsa yapmaya razıydım. Çünkü bu meseleyi evde aşamayacaktım. Düşündüm ki en azından bu ortamda beni dinleyebilirsin.
Paul: Yani buraya gelmek istemiyordun; ama burasının seni dinleyebileceğim bir yer olduğunu düşündün.
Kate:Evet, doğru. ama burada Gina ile konuşmak benim birçok hislerimde aslında haklı olduğumu anlamama yardımcı oldu.
Paul:Gina’nın burada bulunması ve bizim ağız dalaşımızı dinlemesi.. (Gina burada müdahale ediyor).. Gina ile burada olmak, senin hislerinin haklı olduğunu anlamana yardımcı oldu.
Kate: evet..

Daha sonra diğer kişide benzer şekilde kendini ve hissettiklerini ifade etmeye başlıyor, diğeri aynı şekilde yansıtma yapıyor. Dizinin bu bölümünde (1 sezon 35.bölüm) bu yöntemin Paul ve Kate arasında etkili bir şekilde kullanıldığı görülüyor. Daha sonra terapist/danışan kendi düşünce ve yorumlarını çift ile paylaşıyor.
Her ne kadar etkililiği tartışılsa da, çift terapisinde konuşma başlatma ve diyalog kurma konusunda faydalı olan bir tekniktir ‘Imago’ yöntemi..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 2 =