Psikolojik Kısa Film/Animasyon

Kara Köpek’ (black dog)
Modern çağın vebası ‘Depresyon
Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı son rakamlara göre, dünyada 120 milyondan daha fazla sayı bir insan kitlesinin depresyonla mücadele ettiğini ve bunların intihar girişimi sonucunda %15’inin ölümle sonuçlandığını biliyor muydunuz?
Depresyona dikkat çekmek için yayınladığı bu kısa animasyonda Dünya Sağlık Örgütü, depresyonun ne olduğunu, depresyonu nasıl teşhis edebileceğinizi ve depresyonu nasıl tedavi edebileceğinizi “Kara Köpek” örneği üzerinden anlatıyor. İşte baştan sona kadar kesinlikle izlemeniz gereken çok güzel bir video “Kara Köpek (black dog)”..

 

‘Otizm Benim Seçimim Değil..’
(Otizm, ancak bu kadar güzel anlatılır)
Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Bu belirtiler otizmi, Asperger sendromu gibi daha hafif seyreden otistik spektrum bozukluğundan (OSB) ayırır.Otizm kalıtımsal kökenlidir ancak kalıtsallığı oldukça karmaşıktır ve OSB’nin kökeninin çoklu gen etkileşimlerinden mi yoksa ender görülen mutasyonlardan mı kaynaklandığı çok açık değildir.Nadir vakalarda, doğum sakatlıklarına neden olan etmenlerle yakından bağlantılıdır.

 

‘Takıntılı İnsan’
(OKB)
Bazen küçük sıkıntılar daha büyük sorunlara yol açabilir , nasıl mı..?

 

Psikolojik Danışmanlık/Terapistlik
Psikolojik Danışmanların/Terapistlerin neler yaşadığını anlatan  güzel bir animasyon..

 

Generalized Anxiety Disorder
(Yaygın Anksiyete Bozukluğu)

 

‘In Between’ (İçinizdeki Yabancıya Dur Deyin!)
Sosyal kaygı, kaçınma ya da bir eylemin gerçekleştiği durumlarda sıkıntı duyma, kişinin olağan günlük işlerini, mesleki ya da eğitimle ilgili işlevselliğini, toplumsal etkinliklerini ya da kişilerarası ilişkilerini bozan durum şeklinde tanımlanmaktadır.
Kişinin başkalarınca değerlendirileceği birden çok durumdan sürekli korkma; aşağılanacağı, utanç duyacağı ya da gülünç duruma düşecek biçimde davranacağından korkma durumu olarak da tanımlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + = 21