”Başarıya Giden Yolda Motivasyon” semineri düzenlendi

Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi tarafından “Başarıya Giden Yolda Motivasyon” isimli bir seminer düzenlendi. Uzman Psikolojik Danışman Ferhat Bayoğlu’nun verdiği seminer, 22 Ekim Çarşamba günü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Seminer Salonu’nda yapıldı.

Uzman Ferhat Bayoğlu “Başarıya Giden Yolda Motivasyon” seminerinin öğrenciler için hedeflerine ulaşma konusunda yardımcı olmaya çalışacağını belirtti. Seminere “başarı” kelimesiyle başlayan Bayoğlu şöyle devam etti:” Başarının basamak basamak olduğunu düşünelim. Bu basamakları; yapmayacağım, yapamayacağım, yapmak istiyorsun, nasıl yapabilirim, yapmayı deneyeceğim, yapabilirim, yapacağım, başardım diye adlandırabiliriz. Siz hedeflerinize giderken kendinizi hangi basamakta görüyorsunuz?” diyerek öğrencilerin düşüncesini öğrenip, yardımcı olmaya çalıştı.

1414133918_motivhbrEğitimde başarıya giden yolun zorlu bir süreç olduğuna ve bu süreçte motivasyon kavramının önemine dikkat çeken Psikolojik Danışman Uzm. Ferhat Bayoğlu motivasyonu, “İnsanı, ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçiren itici güç, yani bir amaca ulaşma yolundaki tüm çabaların oluşturduğu bir süreç” olarak ifade etti. Motivasyonumuz sürekliliğe ve farklı faktörlerin bilişimine bağlı olduğunu ve özellikle ihtiyaçlarımızın neler olduğunu bilmenin ve bu ihtiyaçlarımızın farkında olmamız bu anlamda önemli olduğunu vurguladı

Fakat bu süreçte “çalışma isteksizliği, kendine güvenmeme ve umutsuzluğa kapılma motivasyonumuz üzerinde olumsuz etkiye sahiptir” diyen Bayoğlu motivasyon  ve başarı için de önerilerde bulundu: “İstek listesi hazırlayın. Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Küçük hatırlatıcı notlar kullanın. Olumsuz cümleler yerine kendinizi motive eden olumlu ve gerçekçi cümleler kullanın. Kendinizi ödüllendirin. Enerjinizi ve motivasyonunuzu düşüren durum ve kişilerden uzak durun. Önceden elde ettiğiniz başarıları düşünün. Ertelemeyin. Geleceği gözünüzde canlandırarak başarı ve motivasyonla ilgili kitaplar okuyun” dedi.

Motivasyonunuz tam, başarılarınız daim, yolunuz açık olsun” diyerek Bayoğlu seminere son verdi.

Arzu Merve Topak (Anadolu Haber Merkezi)

http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=14225

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

93 − = 86