PSİKOLOJİ mi PDR mi?

Ronaldo mu Messi mi..??

Samsung mu yoksa Apple mı ?
Nikon mu Canon mu ?
Kıvanç mı Kenan mı..??

Bu sorular ile ilgili tartışmalar belki bir gün biter; ama bu gün anladığım kadarıyla ‘Psikoloji mi yoksa Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) mi ?’ sorusu ve tartışması çok uzun bir süre daha devam edecekmiş gibi gözüküyor..

Sayın hocam, değerli meslektaşım veya çok kıymetli meslektaş adayı arkadaşım.. Bu durum öyle bir şey ki nasıl söylesem; kişiden kişiye, beklentiden beklentiye, durumdan duruma, imkandan imkana, ortamdan ortama, ilgiye, yeteneğe, sevgiye vs vs.. değişebilmektedir. Yani birçok farklı durum ve şarta göre bu sorunun cevabı değişir ve herkes kendi bakış açısına göre kendi cevabını verir.

rehberlik-programi1Ama şu anda Türkiye’de bulunan şartlara göre sanki ‘Psikoloji>PDR>Sosyoloji/Felsefe’ gibi bir algı bulunmaktadır. Bizim alandan mezun olan bazı arkadaşların psikolojide yüksek lisans yapmayı bir ‘ideal hedef’ olarak görmesi (ki bu özel Üniversite’ler dışında bir ütopyadır;) ), buna rağmen psikoloji mezunlarının birçok üniversitede bizim alanda yüksek lisans veya doktora yapmalarına imkân olması, yine bazı zamanlarda olduğu gibi okullara ‘alandışı’ da olsa atamalarının yapılması, sonra kendi alanları ile ilgili olarak da düşük puanlarla devlet kurumlarında psikolog olarak atanmaları, yine ÖYP’ten bizim bölüme göre daha düşük puanlarla kendi bölümlerinde araştırma kadrosuna atanmaları ve bu ve bunun gibi birçok nedenin bu algının oluşmasında etken olduğu kanaatindeyim.

Ayrıca son zamanlarda bizim bölümün neredeyse bütün üniversitelerde açılmasına karşın, psikolojideki kontenjan ve açılan üniversite sayısında her ne kadar artış olsa da bizim bölüme göre daha az olması, sanki psikolojiyi daha önemli ve değerli kılmış gibi gözükmektedir..

Yukarıda belirttiğim durumlara rağmen, birçok psikoloji mezununun da bizim alanda yüksek lisans veya doktora yapmaya yönelmesi, sonra bizim alanda çalışmaya bazen bizden bile istekli oluşlarını görmek.. işte bunlar da, bizim alanın psikolojiden daha iyi olmasından mı, yoksa daha cazip oluşundan mı veya bilmediğimiz çok farklı herhangi bir nedenden mi kaynaklanmaktadır gerçekten bunu da bilemiyorum.. Çok uzattım biliyorum farkındayım..

Sözün özü, bence Ronaldo, Nikon, Samsung, Kenan ve.. neyse bu da bana kalsın 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 3 =