Olur mu Olur

Olur mu olur 🙂

Bir meslektaşımın alanımızla ilgili bir gruptaki paylaşımından hareketle meslek hayatına ilk adım attığım yıllardaki bir anımı paylaşmak istedim. (Sonra ‘şimdi ben bunu niye anlattım bilmiyorum ki’ sendromu olmasın da 🙂 )

2010 yılı malum KPSS skandalı nedeniyle atama sonuçlarının açıklanacağı günün öncesinde (30 Ağustos’tu hiç unutmam, çünkü doğum günümdü 😉 ) atamalarımızın ertelendiği haberi bir kara haber gibi gelmişti 😀 ne olacağı da belli değildi bu belirsizlik içerisinde kaygı ve sıkıntı ortamından bir nebze de olsun uzaklaşmak adına olsa gerek ha itiraf ediyorum biraz da boş kalmamak ve deneyim ve cüzi bir miktar da para kazanmak 😉 için ücretli öğretmenliğe başvurdum; o zamanlar sınıf arkadaşlarımdan bazılarının bizim alandan ücretli öğretmenlik yaptıklarını duymuştum. Neyse işte ilçe Mem e diploma ve daha sonra iptal edilecek olan KPSS puanı ile başvurduk sonuçlar açıklandı sınıf öğretmenliği başta olmak üzere birkaç branşta daha ücretli öğretmen alınmıştı; ancak bizim branşı listede göremeyince benim başvurumun olmadığını düşünürken bir anda ismimi ücretli sınıf öğretmenliği olarak bir köy okuluyla birlikte gördüm listenin ne başında 😉

Uzun bir süre örnekleriyle bizim branşta da ücretli öğretmenlik yapıldığını, olması gerektiğini neden başka branşlarda alım olurken biz de olmadığını anlamaya ve idarecilere anlatmaya çalışsam da; derdimi anlatamadım 🙂 ve en sonunda uzun muhasebe sonrasında yukarıda biraz önce belirttiğim sebeplerle de 😉 görevi kabul ettim ve sınıf öğretmeni olarak göreve başladım.

Okul bir köy okuluna göre fiziksel şartlar öğretmen kadrosu vb yönlerden gerçekten de çok iyidi bir tek bizim branştan kimse yoktu bir onun eksikliğini hissettim diyebilirim 🙂 sene başında biz ücretli öğretmen olarak başlamadan sene başı kurul toplantısında okul rehber öğretmeni olmadığı için öğretmenlerden birisi (okulun bilgisayar öğretmeni) prosedür gereği biraz da göstermelik olsa gerek okul rehber öğretmeni olarak görevlendirilmişti. Bunu öğrendiğimde okulda alandan mezun olan ve ataması bir gün öncesinden iptal edilen bir Psikolojik Danışman olarak gerçekten de bu duruma çok üzüldüm ve açıkçası bu durum çok zoruma da gidiyordu. Ama yapacak birşey yoktu ben 5.sınıfların öğretmeniydim :))

Gel zaman git zaman birkaç ay sonra okula müfettiş geldi tabi herkes kaygılı ve stresli en rahat ise bendim nolcakk en fazla bırakırım diyordum 😉 müfettiş sınıfa geldiğinde konuşurken ücretli öğretmenlik yaptığımı öğrenince branşımı falan sordu sonrasında hem şaşırdı hem de bana daha yakın davrandı. Müfettiş sınıftan gittikten kısa bir sonra nöbetçi öğrenci müdür bey in beni çağırdığını söyledi.
Hayırdır dedim bayram değil seyran değil 😉 Neyse işte müfettiş de müdür odasındaydı ve teftiş gereği evrakları vs incelerken PDR hizmetleri adına okulda ne bir çalışma ne de bir dosya hiçbir şey olmadığını görmüş (yani ne bekleniyorduysa artık 😉 )

10112010007

Müfettişe bizim müdür ama hocam bizim rehber öğretmenimiz yok ondan Yürütme kurulu toplanmadı BEP yapılmadı vs vs diye bahaneleri sıralarken müfettiş elinde senin böyle bir hocamız varken bunları bana söyleme demesin mi 😉
Ben de biraz mahcup ve de mahzun bir tavır taşınmaya çalışıyorum tabii içimden de ee ne sandın Müdür Bey diyordum 🙂

Müdür bey Ferhat bey sen artık bizlere rehberlik konusunda yardımcı ve destek olursun değil mi dedi;
Ben de ‘tabiki de efendim ne demek’?? dedim. Sonrasında okul rehber öğretmenliği bizim bilgisayar öğretmeninden alınıp asıl sahibine verilmiş oldu ?
Mutlu SON ?

not:Bu okulda çalıştığım birkaç aylık zaman dilimi benim de mesleki olarak ilk deneyimim oldu ve Aralık ayında atandığımız zaman bu birkaç aylık tecrübemin çok büyük faydasını gördüm diyebilirim 😉

06032012443

en dip not: Bu mesleğin değerini kıymetini bilen eğitimcisinden yöneticisine öğretmeninden velisine herkese teşekkür eder ve bu mesleği hak ettiği şekilde icra eden, mesleğin hakkını sonuna kadar veren ve mesleğe en ufak bir gölge düşürmeyen meslektaşlarıma da selam ederim..
Enn dip not: Birazcık uzatmış olabilirim;) kusura bakmayınız 🙂
Sağlıcakla kalınız..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 5