Okullarda Güncel Sorunlar, Etkili Müdahaleler

Anadolu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. A.Aykut CEYHAN yürütücülüğünde, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi uzmanı Uzm.Psk. Danışman Ömer ÖZER koordinatörlüğünde Proje 4005-Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim uygulamaları çağrısı kapsamında TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirilen ‘Okullarda Güncel Sorunlar, Etkili Müdahaleler’ adlı projenin ilk etabı bugün yapılan çalışmalar ile birlikte başlamıştır.

20160926_092853

Program kapsamında ilk grup eğitimleri 26-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Proje 3 dönemden oluşmakla birlikte her dönem farklı kişilerden oluşan 20 kişilik gruplara 5 günlük eğitim programı verilecektir. Bu anlamda proje kapsamında Eskişehir ili sınırları içerisinde görev yapan, toplam 60 rehber öğretmen/okul psikolojik danışmanı projeden yararlanmış olacaktır.

20160926_152021

Proje kapsamında  okul psikolojik danışmanlarına, özellikle okullarda sıklıkla karşılaştıkları problem alanları olan, sosyal kaygı, problemli internet kullanımı, kendini kabul ve kriz konularında bilişsel davranışçı terapi yaklaşımına dayalı müdahale teknik ve stratejilerinin, probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ve yaşantısal tekniklerle kazandırılması amaçlanmaktadır.

20160926_152029

Proje kapsamında bilişsel davranışçı terapi kapsamındaki müdahale becerilerinin geliştirilmesinin yanında kalabalık okullarda aynı anda birden çok öğrenciye yardım etme olanağı sağlayan grupla psikolojik danışma programlarını geliştirebilme, yürütebilme ve değerlendirebilme becerilerinin de geliştirilmesi hedeflenmektedir.

20160926_153610

Proje doğrultusunda özellikle katılımcıların kazanımlarını uygulamaya dönüştürmeleri beklenmektedir. Bununla birlikte eğitim çıktıları uygun ölçme araçları ile değerlendirilecektir.

Proje hakkında detaylı bilgiye ‘www.pdr4005.com‘ adlı proje sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 5 =